Prečo sa každá zlatá minca s Máriou Teréziou vypredá?
Vedeli ste, že Mária Terézia sa stala panovníčkou napriek tomu, že ženy v Habsburskej monarchii nemali nárok na trón? Hoci jej nástup na habsburský trón nebol jednoduchý, počas svojej vlády zaviedla reformy, ktoré formovali dejiny strednej Európy. Aj preto sú zberateľské mince s jej podobizňou mimoriadne žiadané.
V portfóliu Českej mincovne si každý nadšenec histórie príde na svoje. Na averzoch a reverzoch mincí a pamätných medailí nájdete umelecké stvárnenie hýbateľov dejín aj historických udalostí – malá hodina dejepisu vyrazená do vzácneho kovu.
Jedným z historických evergreenov v našej ponuke sú mince a pamätné medaily s Máriou Teréziou – panovníčkou habsburských území od holandských nížin až po jadranské pobrežie. A, samozrejme, uhorskou kráľovnou, ktorá je neodmysliteľne spätá aj s našimi dejinami.
Zlaté mince a pamätné medaily s jej podobizňou sa v našej ponuke dlho neohrejú – ich popularita medzi zberateľmi je enormná. Prečo sú také žiadané? Poďme sa na to pozrieť.
Historické okienko
Ponorme sa do víru dejinných udalostí 18. storočia a pripomeňme si, čím bola Mária Terézia výnimočná. Medzi jej najvýznamnejšie reformy patria zmeny v správe, justícii, hospodárstve a školstve.
Predtým však predstavme konkrétny zberateľský kúsok, ktorý je ukážkou jej dedičstva a odkazom reformátorstva v numizmatike. Zlatý desaťdukát vyrazený v limitovanej edícii len 50 kusov patrí medzi najcennejšie artikle. Medailér Branislava Ronaia, venoval averz symbolickému vyjadreniu tereziánskych reforiem – vojenstva, lekárstva, hospodárstva, súdnictva, školstva a poľnohospodárstva. Reverzná strana potom nesie portrét Márie Terézie.
Prehľad reforiem Márie Terézie
V rýchlosti sme zhrnuli prehľad reforiem do prehľadnej tabuľky:
Reforma | Dátum zavedenia | Hlavný prínos |
---|---|---|
Tereziánsky urbár | 1767 | Upravoval vzťahy medzi poddanými a zemepánmi, pripravil pôdu na zrušenie poddanstva. |
Reforma školstva | 1774 | Zaviedla povinnú školskú dochádzku, čím zvýšila gramotnosť. |
Reforma justície | 1769 | Zaviedla nový civilný zákonník, posilnila nezávislosť súdov. |
Reforma mincovníctva | 1753 | Stabilizovala menový systém, zaviedla nové mince a bankocetle. |
O čom ale jednotlivé reformy pojednávaju? Poďme sa na to spoločne pozrieť.
Reforma správy a hospodárstva
Mária Terézia zaviedla systém krajských a okresných úradov, ktoré zjednodušili správu územia. Tieto inštitúcie zavádzali jej politiky do praxe a ich systém ovplyvnil územné členenie aj v budúcich generáciách.
Významnou zmenou bol Tereziánsky urbár (1767), ktorý upravoval vzťahy medzi poddanými a zemepánmi. Pomohol nastaviť férovejšie podmienky a pripravil pôdu pre zrušenie poddanstva v roku 1848.
Reforma školstva
V roku 1774 zaviedla povinnú školskú dochádzku pre deti od 6 do 12 rokov. Jej cieľom bolo zvýšiť gramotnosť a vzdelanostnú úroveň obyvateľstva.
Pred reformou vedelo čítať a písať len 10 – 20 % ľudí. Na vidieku bola gramotnosť ešte nižšia. Významným krokom bolo aj založenie Banskej akadémie v Banskej Štiavnici, prvej svojho druhu na svete.
Reforma justície
Dnes sa často skloňuje potreba „reformy justície“, no Mária Terézia ju reálne zaviedla do praxe. V roku 1769 vydala nový civilný zákonník – Marie Theresien Codex, ktorý zjednotil legislatívu v monarchii.
Zároveň oslobodila súdy spod vplyvu šľachty, čím zvýšila ich nezávislosť a spravodlivosť.
Priemyselné reformy
Za jej vlády ožili manufaktúry, predchodkyne dnešných tovární. Podporovala nové plodiny, efektívne poľnohospodárske postupy a napomohla ekonomickému rozmachu monarchie.
Reforma mincovníctva
Mária Terézia čelila problémom s nízkou kvalitou mincí a nedostatkom striebra. V roku 1753 preto zaviedla reformu menového systému, ktorá stabilizovala ekonomiku.
Zaviedla nové mince, napríklad strieborný toliar a medený kreuzer. Okrem toho zaviedla prísne normy pre razbu, čím zvýšila dôveru v mince medzi obchodníkmi aj bežnými ľuďmi.
Posledná uhorská kráľovná
Mária Terézia bola poslednou ženou na uhorskom tróne a zároveň jedinou ženou, ktorá bola českou kráľovnou. Jej dedičstvo je dodnes neprehliadnuteľné.
Napriek centralizačným snahám podporovala kultúrnu rozmanitosť a jazykovú identitu slovenského a českého ľudu.
Jej politické a hospodárske reformy položili základy modernizácie. V jej mene sme vydali Dukátovú sériu Bratislava korunovačné mesto proof, ktorá obsahuje štyri zlaté medaily v luxusnom balení s certifikátom pravosti.
Zhrňme si teda, aj z naších skúseností, čo zberateľov, ako aj investorov láka na kúpe medailí a mincí s podobizňou Márie Terézie? Sú to hlavne:
Historická hodnota a význam Márie Terézie
Mária Terézia patrí medzi najvýznamnejších panovníkov habsburskej monarchie. Jej reformy ovplyvnili správu, školstvo, justíciu aj ekonomiku v celom Uhorsku a Rakúsku. Každá minca s jej podobizňou pripomína jej dedičstvo, čo z nej robí cenný historický artefakt.
Limitované emisie – čím menej kusov, tým vyššia hodnota
Zberatelia vedia, že čím je minca vzácnejšia, tým rýchlejšie rastie jej hodnota. Mince s Máriou Teréziou sú vydávané v obmedzených sériách, pričom niektoré edície obsahujú iba desiatky až stovky kusov. To ich robí výnimočnými a rýchlo sa vypredajú.
Vysoká kvalita razby a remeselné spracovanie
Mince a medaily vydávané na počesť Márie Terézie sú umelecké diela, ktoré vyrábajú renomovaní medailéri. Zberatelia a investori oceňujú precíznu razbu, vysoký obsah drahých kovov a ikonické motívy.
Zlaté mince ako investícia
Zberateľské mince z drahých kovov sú dlhodobou investíciou. Cena zlata sa historicky neustále zhodnocuje, a preto sú takéto mince obľúbené medzi investormi, ktorí hľadajú stabilný spôsob uloženia kapitálu. Keďže ide o limitované edície, ich hodnota rastie ešte rýchlejšie než cena samotného zlata.
Nezmeškajte príležitosť vlastniť kus histórie
Zlaté a strieborné mince s Máriou Teréziou nie sú len zberateľský kúsok, ale aj investícia. Vďaka limitovaným emisiám a historickej hodnote sa rýchlo vypredajú. Neváhajte! Pozrite si našu ponuku mincí a medailí a získajte svoj vlastný kúsok histórie ešte dnes.