Aký je rozdiel medzi zberateľskou mincou a pamätnou medailou?
Zlaté mince a pamätné medaily môžu byť na prvý pohľad na nerozoznanie. Ak laik vezme do rúk dva náhodné kúsky, žiaden zásadný rozdiel nemusí vidieť. Rovnaký alebo podobný tvar, dve strany, vyobrazenie známej osobnosti, prípadne iný relevantný motív. Čo z toho je zberateľská minca a čo zasa pamätná medaila?
Po prečítaní tohto textu budete mať v tejto otázke jasno. Vyrazte s nami na objaviteľskú plavbu do numizmatických vôd.
Čo sú to mince?
Prvé zlaté mince v histórii datujeme až do 7. storočia pred naším letopočtom do Lýdijského kráľovstva, ktoré sa rozprestieralo na území dnešného západného Turecka. Z tohto regiónu sa malé okrúhle zázraky rozšírili do Grécka či Perzie a zvyšok je už dobre známy. Mince a platidlá stáli pri zrode a páde ríš, formovali svetové udalosti a svoju moc si držia dodnes.
Práve v tomto mini-príbehu je skrytý zásadný aspekt, podľa ktorého spoznáte, že v ruke držíte mincu. Viete, o čo ide?
O nominálnu hodnotu. Slovník nám hovorí, že nominálny = číselne vyjadrený. A odrazu je všetko jasnejšie.
Nech už zoberiete do rúk zberateľské mince, štandardnú dvojeurovku z peňaženky, prípadne centový suvenír z dovolenky – na rube či líce má vyrazenú nominálnu hodnotu. Toto je základný rozlišovací znak, ktorý vám pomôže v ich odlíšení napríklad od pamätných medailí.
Mince v praxi
Tu je na mieste isté upresnenie. Mince, ktorými bežne platíme v obchodoch, sú obehové – patrí medzi nich napríklad aj táto zberateľsky vzácna 2-eurová minca vyrazená pri príležitosti 300. výročia prvého parného stroja na Slovensku.
Ak by sme však do potravín vzali zlatú mincu (napríklad tohto honosného slovenského orla), nákup by sme za ňu neurobili. Aj keď má, paradoxne, väčšia hodnotu. Nie je totiž minca, ako minca.
V praxi to znamená, že nie každá je akceptovaná ako platidlo. Túto devízu majú iba obehové mince, aj keď, ako sme už naznačili, väčšiu hodnotu (zberateľskú, umeleckú či investičnú) majú spravidla vzácne neobehové zberateľské či pamätné kúsky.
Dôležité fakty o minciach
-
Obehové mince sú razené v nezriedka aj miliónových emisných nákladoch.
-
Vzácne zberateľské tromfy môžu byť razené v desiatkach kusov.
-
Všetky mince spája nominálna hodnota.
Štandardné obehové platidlá, ale aj pamätné euromince či zberateľské kúsky, razí vždy buď centrálna banka, alebo inštitúcia ňou poverená.
Na Slovensku je to Mincovňa Kremnica na základe licencie od Národnej banky Slovenska (NBS), v Česku zasa Česká mincovňa v poverení od Českej národnej banky (ČNB).
Čo sú to medaily?
Na úvod technická poznámka: keď hovoríme o vzácnych a pamätných medailách tak tým nemáme namysli ocenenia za športové výkony, ktoré sa štandardne vešajú na krk. Opisujeme numizmatický, zberateľský artikel.
Vezmime do rúk túto krásnu zlatú poluncovú pamätnú medailu s portrétmi slovenských velikánov humoru: pánov Lasicu a Satinského. Pozrime si averz a reverz (líc a rub). Čo vidíme, resp. nevidíme?
Presne tak, chýba nominálna hodnota. Razom je teda jasné, že toto je medaila a nie minca. Keďže ste pozorne čítali tento článok, v tomto už máte jasno.
Vezmime do rúk ďalšie dva exempláre. Do ľavej túto striebornú medailu z darčekového cyklu na každú príležitosť a do pravej mosadznú pamätnú medailu, ktorá je dedičstvom spolupráce Českej mincovne a Slovenského červeného kríža. Ako averz, tak reverz nám dávajú ďalšiu indíciu, podľa ktorej spoznáme, že v ruke držíme medailu.
Je ním motív samotný. Medailéri majú totiž spravidla širší záber a voľnejšiu ruku pri tom, čo vyobrazia. Mince zvyčajne zachytávajú významné udalosti či osobnosti z dejín toho-ktorého štátu, aj keď, samozrejme, nie je to pravidlom. Na medailách sú však význačné práve aj kreativita a voľnosť vo voľbe motívov. To ocenia napríklad záujemcovia, ktorí hľadajú výslovne darček.
Hlavné rozdiely medzi mincami a medailami
Parameter | Minca | Medaila |
---|---|---|
Nominálna hodnota | Áno | Nie |
Emisná inštitúcia | Centrálna banka | Súkromné aj centrálne mincovne |
Použitie ako platidlo | Áno (len obehové mince) | Nie |
Hlavný motív | Národné udalosti/osobnosti | Kreatívne a široké spektrum |
Čo majú medaile a mince spoločné?
Zberateľská hodnota:
-
Kľúčovým faktorom je emisný náklad. Čím nižší počet exemplárov, tým vyššia hodnota.
-
Použitý kov a sériová tvorba zvyšujú hodnotu.
Investičný potenciál:
-
Zlato a striebro držia hodnotu aj v čase kríz.
-
Investícia do zlatých mincí je oslobodená od DPH.
Sentimentálna hodnota:
-
Darované alebo nájdené kúsky často majú nevyčísliteľný význam.
Už ste si vybrali, či si zaobstaráte medailu alebo mincu? Ponorte sa do našej ponuky a možno objavíte kúsok, ktorý vám prirastie k srdcu, alebo poteší milovanú osobu.
Prajeme podnetné objaviteľské kroky!
Investujte do zlata